Lvov – praktický průvodce

Lvov – praktický průvodce

Největším městem na západě Ukrajiny a jeho kulturní, dopravní i hospodářskou tepnou je město Lvov. Nachází se pouhých 60 km od Polska, a proto jeho vzhled připomíná spíše středoevropská než ukrajinská města. Centrum města je navíc zapsáno na seznamu Světového dědictví UNESCO. Turisty je však i přesto celkem opomíjené.Co dělat ve městě – atrakce, aktivity

Ve Lvově si přijdete na své, máte-li rádi různé druhy architektonických stylů – gotiku, baroko nebo i secesi. V samém srdci Lvova leží náměstí Rynok, kde se nachází i radnice s věží, která nabízí výhled na celé město. Když už na náměstí budete, nezapomeňte se rozhlížet po všech historických budovách, palácích a muzeích.

O muzea nebudete mít ve Lvově nouzi. Pokud máte rádi historii, zajděte do muzea, které se nachází v prostorách bývalé věznice. Zde byli Ukrajinci věznění nejen Sověty, ale i nacisty. Za návštěvu stojí i Národní muzeum nebo muzeum pivovarnictví či čokolády. Cestu si najděte i k Národní opeře, kde můžete obdivovat nejen její interiér, ale užít si i večerní představení.

Lvov se pyšní nepřeberným množstvím církevních staveb – chrámů, kostelů i kaplí. Abyste ale jen nechodili od jedné ke druhé, zde jsou ty nejzajímavější: Arménská katedrála, katedrála zastrčená a nenápadná s úžasnými freskami uvnitř. Další zajímavou stavbou je Katedrální Latinský chrám, kde se dodnes konají bohoslužby v polštině nebo Řeckokatolická katedrála sv. Jiří.

Skvělé na Lvově je, že zde naleznete hodně zeleně – parky i lesoparky a vlastně celý Lvov je obklopen lesy. Pravděpodobně nejznámějším parkem je Vysokyj zamok, jež je zároveň nejvyšším bodem města, a proto nabízí skvělý výhled. Přímo v centru je pak park Ivana Franka a největší zelenou plochou je Stryysky park, kde můžete nachodit nebo naběhat kilometry.

Lvov - dům operyLvov - dům opery

 

 

Možnosti ubytování

Sehnat ubytování ve Lvově za velmi příjemné ceny není problém. Jedním z nejdoporučovanějších je nový hotel Etude. Nachází se totiž pouze 10 minut chůze od náměstí Rynok a sto metrů od tramvajové zastávky. Dostupnost je tak přímo skvělá. Recepce je v provozu 24 hodin denně.

V případě, že hledáte hotel s wellness centrem, krytým bazénem a vířivkou, doporučujeme Taurus Hotel. Všechny pokoje jsou klimatizované, využít můžete několika restaurací a také baru. K dispozici je i fitness centrum nebo kulečník. Od letiště je hotel vzdálen pouhých pět kilometrů.

 

 

Gastronomie – restaurace, kavárny

Příjemných restaurací s dobrým jídlem a pitím je ve Lvově dostatek, od luxusních restaurací přes samoobslužné jídelny, kde najdete typická ukrajinská jídla a najíte se dosyta za malé peníze. Není totiž problém naobědvat se do 50 Kč. Pokud vás lákají tematicky zaměřené restaurace, navštivte Kryjivku, hospodu ve vojenském stylu první poloviny 20. století. Dovnitř vás ovšem pustí, pouze pokud znáte heslo: „Sláva Ukrajině.“

Chcete-li ochutnat co nejvíce místních specialit, navštivte řetězec restaurací Puzata Hata, kde si můžete naložit do sytosti. A protože ve městě sídlí několik minipivovarů, na své si přijdou i milovníci různých druhů piva.

Pokud byste radši zašli na kávu, jděte do kavárny s anglickým názvem Something Interesting, kde vám popíjení lahodné kávy zpříjemní hudba z gramofonu a umění na zdech.

 

Nákupy, obchody

Číslem jedna pro nakupování ve Lvově je nákupní centrum Forum Lviv. Nabízí nejen nepřeberné množství různých obchodů a restaurací, supermarket v přízemí, ale také kino. Navíc se nachází v centru města a za nákupy tak nemusíte daleko.

Chcete-li si odvézt typický a ručně dělaný suvenýr, navštivte výrobnu svíček, jež leží jen minutu chůze od náměstí Rynok. Čeká na vás příjemná atmosféra, milý personál a hlavně velký výběr všech zajímavých tvarů a velikostí svíček.

 

Noční život

Ve Lvově to žije i v noci. Pokud chcete navštívit zajímavý bar a nasát tak noční atmosféru města společně s místními obyvateli ale i turisty, navštivte bar Pyana Vishnya na náměstí Rynok. Největším lákadlem tohoto baru je skvělý třešňový likér podávaný s třešněmi. Do baru se stojí fronty, ale čekací doba není nijak závratná. Postát můžete i venku před barem, kde si lze popovídat s místními obyvateli nebo se spřátelit s ostatními turisty a zjistit tak zajímavosti z jejich domovin.

Jste-li fanoušky jazzu, zajděte do Libraria Speak Easy Bar. Nejenom, že si budete připadat, jako byste seděli v knihovně, ale zároveň si užijete skvělou hudbu a vynikající koktejly.

 

Doprava

Pouhých šest kilometrů od centra města se nachází mezinárodní letiště, v samém centru města pak najdete hlavní vlakové nádraží, které představuje významný dopravní uzel celého západu Ukrajiny. Hlavní nádraží navíc nabízí skvělou podívanou, je totiž postaveno v secesním stylu.

Co se týče dopravy po městě, obrňte se pevnými nervy. Lidé jezdí na červenou a něco jako přednost pro chodce zde neznají. Na tento čilý ruch si však brzy zvyknete. Na co si ale budete zvykat déle, je kvalita dopravy a její nepravidelné jízdní řády. Tramvaje a trolejbusy jízdní řády více či méně dodržují. Horší je to s autobusy, tedy lépe řečeno s tzv. mašrutkami. Ty totiž mají určený pouze počáteční a cílový bod a je pouze na cestujících, aby řidiči řekli, kde chtějí zastavit a mávli na něj, chtějí-li nastoupit. Nechte si tedy raději poradit od místních. Na noční spoje ve Lvově zapomeňte, musíte využít služeb taxíků. Na druhou stranu je nutné říci, že nervy, které při dopravě po městě zažijete, nezažije vaše peněženka. Jízdné se pohybuje totiž pouze kolem pěti korun za jízdu.

 

Co byste měli vědět před cestou:

 

Zásuvky: C, viz zde

Měna: Ukrajinská hřivna, UAH, aktuální kurz vůči Kč

Časové pásmo: UTC+02:00

Jazyk: ukrajinština

Počasí: Nejlepším obdobím pro návštěvu Lvova je pravděpodobně podzim. Sice hrozí, že zmoknete, ale tato hrozba nad Lvovem často visí i v létě, kdy je ve městě velké horko.

Web: http://lviv.travel/en/index


10.12.2017, Elena Hulcká