HedvabnaStezka.cz TuleniPasy.cz

Na služební cestu se šéfem: Návod na přežití

Na služební cestu se šéfem: Návod na přežití

Služební cesty mohou být velmi náročné a stresující. Co teprve, když s vámi jede šéf. Přečtěte si, jak předejít nepříjemným situacím a jak se vyvarovat možným faux-pas.Jen proto, že vyrážíte na cesty, neznamená to, že se máte začít chovat jako když jedete na dovolenou. V knížce základy business etikety, Barbara Petcherová píše: „Jde stále o byznys. To, co řeknete a uděláte, může být kdykoli použito proti vám.“

Několik tipů, jak udělat cestu se šéfem o něco příjemnější

Vyřešte finanční stránku ještě v kanceláři. Ujasněte si, kdo bude rezervovat lístky, sjednávat schůzky a platit výdaje v průběhu cesty. „Senior excutives, popřípadě majitelé, budou častokrát platit všechno sami," říká Diane Gottsman, majitelka školy protokolu v Texasu. „Někdy však ocení, když vy se postaráte o ty zbylé věci," dodává.

Vždycky přijďte na smluvená setkání jako první. Naplánujte si příjezd na letiště, do hotelu, na schůzku vždy o něco dříve než kdy má dorazit váš šéf. Nenechte šéfa čekat.

Vždycky to budete vy, kdo je zodpovědný za itinerář, ačkoli vám může být řečeno něco jiného. Zjistěte si přesné adresy vašich schůzek a nastudujte, jak se tam dostanete. „Zajisté nechcete dopadnout tak, že se budete šéfa ptát - kam to jedeme?“ říká Gottsmanová.

V případě, že budete provádět rezervace letenek a lístků, zeptejte se svého šéfa, zdali chce sedět sám nebo dohromady. Jestli máte pochybnosti, vždycky je lepší zarezervovat místa vedle sebe, alespoň tak to radí experti na protokol v oblasti byznysu.

Pokud sedíte vedle sebe, měli byste se řídit jednáním svého šéfa. Strčit si z ničeho nic špunty do uší a uložit se ke spánku by jistě nebylo nejvhodnější. Možná si šéf bude chtít popovídat o pracovních záležitostech. „V případě, že si vytáhne knihu nebo časopis, můžete udělat to samé," radí Gottsmanová.

Pokud máte zpoždění a přijdete na letiště nebo ke snídani pozdě, pozdravte šéfa a posaďte se, pokud je kam. V případě, že si váš nadřízený čte nebo telefonuje, raději s posazením počkejte.

„Zeptejte se šéfa den dopředu, zdali se chce potkat na snídani nebo až při odchodu v lobby," říká Gottsmanová.

 

Buďte společenští, ale nepřehánějte to

Neschovávejte se každý večer ve svém pokoji. „Nemusíte chodit na společné večeře každý den, ale je vhodné se alespoň jednou zúčastnit. Berte to jako příležitost k setkání s lidmi, kteří můžou být užiteční a prospěšní pro vaši firmu, popřípadě i pro vaší kariéru," říká Petcherová.

Zatímco společenské chování a navazování kontaktů může být prospěšné pro vaši kariéru, přílišné sdílení informací může mít opačný efekt. „To co byste neřekli v kanceláři, neříkejte ani mimo ní," dodává Patcherová.

Nepřehánějte to s alkoholem. Ikdyž máte po pracovní době, jste stále na služební cestě a tak raději požívání alkoholu omezte. „Na letišti nečekejte v baru, pokud to ovšem nenavrhne samotný šéf," dodává Gottsmanová.

 

Jak se obléci

Oblékejte se vhodně a čistě. Pokud máte to štěstí, že jedete na služební cestu do Karibiku, neznamená to, že si máte obléct kraťasy a na nohy si vzít žabky.

Nezapomeňte si předem zjistit, jaký je dress code a zabalte si podle toho, jaké akce máte naplanované. Pokud jedete na velkou konferenci, kde se schází světové špičky oboru, určitě budete chtít vypadat co nejreprezentativněji. V případě, že se budete účastnit schůze vašeho oddělení či firmy, bude většinou stačit obléknout se ve stylu business casual. Dejte si pozor na to, abyste nebyli nedbale oblečeni. Vždycky buďte upraveni.

Dbejte na svůj vzhled i po pracovní době. Vždycky existuje šance, že můžete svého šéfa potkat. „Do bazénu si neberte nejodvážnější bikiny, které se dají sehnat," radí Patcherová.


25.02.2018, Redakce