HedvabnaStezka.cz TuleniPasy.cz

Londýn – praktický průvodce

Londýn – praktický průvodce

Čtvrté nejnavštěvovanější město světa Vám může nabídnout veškerý komfort, který na služebních cestách potřebujete. Metropole, která je známá svou bohatou historií a mísením světových kultur, je zajímavá nejen svými historickými budovami, galeriemi a muzei. Najdete tu i jedny z nejlepších restaurací a nákupních domů. V Londýně se můžete těšit na ubytování na úrovni, luxusní gastronomické zážitky a třeba i odpočinek v lázních s výhledem na Hyde Park.Co dělat ve městě – atrakce, aktivity

Navštivte budovu, kde se začal vyrábět nejstarší londýnský gin Beefeater, prohlédněte si město z 135 metrového vyhlídkového kola London Eye nebo si vyjeďte na výlet lodí po řece Temži.

Pokud chcete navštívit nejznámější památky, přidejte si do mapy minimálně tato místa – Tower of London s prohlídkou korunovacích klenotů, výhledy z Tower Bridge, Westminsterskou katedrálu, Parlament, Buckinghamský Palác, náměstí Trafalgar a Piccadilly Circus.


Parlament, LondýnParlament, Londýn

Vyhlídkové kolo London Eye, LondýnVyhlídkové kolo London Eye, Londýn

Mrakodrap The Shard, LondýnMrakodrap The Shard, Londýn

Prohlédněte si všechny fotografie k článku...


galerií muzeí jsou nejznámější London Gallery, London Museum, Tate Modern nebo Design Museum. Neměli bychom opomenout ani tradiční muzeum Madame Tussauds.

Pokud si chcete vyčistit hlavu po náročné pracovní schůzce, jděte se projít do parku. Mezi nejznámější patří Hyde park. Nejpůsobivější výhledy poskytují parky The Royal Parks a Hampstead Heath v Severním Londýně. Říká se, že nejhezší výhled na Londýn je z nejvyššího mrakodrapu v EU – Shard.

Pro sportovní nadšence stojí za návštěvu stadion Wembley a Olympijský stadion.

Možnosti ubytování

Londýn nabízí široké spektrum ubytovacích zařízení. Od pětihvězdičkových hotelů přes butikové hotely až po B&B, hostely a kempy. K dispozici je i velký počet hotelů u všech mezinárodních letišť.

Najdete tu hotely většiny větších hotelových řetězců jako je Hilton, Holiday Inn, Marriott, Best Western, Novotel, Crowne Plaza, Millennium, Mercure, Comfort Inn, Doubletree, Radisson Edwardian, Radisson Plaza a Club Quarters.

Mezi největší hotely patří Hilton London Metropole, The Cumberland, Park Plaza Westminster Bridge, Copthorne Tara, Hotel London Kensington a Holiday Inn Kensington.

Lze využít i široké nabídky Airbnb pro business travellers.

Více o tom, co je Airbnb a jak funguje Airbnb for business se dočtete v článku zde.

Pokud se chcete ubytovat v luxusním hotelu, který nespadá pod žádný velký řetězec, zkuste například legendární hotel May Fair Hotel, který leží v centru města a je považován za oficiální hotel londýnského týdnu módy nebo Chiltern Firehouse, v budově z 19. století. Nuno Mendes tu vaří pod michellinskou hvězdou.

Gastronomie – restaurace, bary

Prolínání světových kultur se odráží i v gastronomii. Můžete se tak těšit na mezinárodní kuchyni, podávanou v luxusních restauracích,  jídelnách a z okýnek food trucků.

Ať už máte rádi indickou nebo italskou kuchyni, tapas nebo mořské plody, jihoamerické steaky či vegetariánská jídla, můžete se těšit na rozmanitou nabídku snad ve všech cenových kategoriích.

Přemýšlíte, kam zajít na business lunch? Mezi luxusnější restaurace patří The Square, specializující se na francouzskou kuchyni,  Greenhouse, který nabízí moderní evropskou kuchyni nebo japonská restaurace Roka Aldwych. Pokud upřednostňujete britskou kuchyni, zajděte do Mandarin hotelu. Šéfkuchař Heston Blumenthal kombinuje tradiční britské recepty s moderními přístupy a těšit se můžete na dokonalé variace chutí jídel masových i vegetariánských.

Chcete si dojít na večeři mimo svůj hotel a zažít něco víc než „jen“ dobrou večeři? Pak navštivte dekadentní restauraci a koktejl bar Circus nebo jihoamerickou exotickou restaurace Shaka Zulu, která je zároveň i barem a nočním klubem.
Pokud budete mít chuť na něco sladkého, The Café v hotelu Hotel Café Royal Vás nezklame. Večer tu podávají i degustační menu.

Chcete udělat z večeře zážitek? Restaurace Sketch, která se pyšní třemi michelinskými hvězdami, je zároveň uměleckým projektem. Nabízí luxusní a osobité menu, podávané v originálním interiéru.

Samozřejmě nezapomeňte na čaj o páté!

Nákupy, obchody

Londýn patří mezi města, kam lidé s oblibou jezdí nakupovat. Mezi nejznámější nákupní střediska patří Fortnum and Mason, Harrods, Harvey Nichols, Liberty, Selfridges a John Lewis. Kromě nákupních center se můžete zajít podívat do King´s Road, kde najdete nespočet trendy butiků, unikátních značek, designerských obchodů a samozřejmě i kaváren a občerstvení.

Dover street se nachází outlety a mnohdy tam můžete najít pěkné a kvalitní značkové produkty za jedinečné ceny.

Pohled na LondýnPohled na Londýn

Relax, wellness

Londýn nabízí širokou škálu spa a wellness center. Z těch luxusnějších určitě stojí za zmínku Akasha Spa, ve které Vás přivítá velkolepá dřevěná recepce a v samotném komplexu se můžete mimo jiné těšit i na saunu, hammam a jacuzzi. Berkley Spa nabízí bazén na střeše budovy s výhledem na Hyde Park. Chuan Spa je považováno za centrum čínské medicíny a Ushvani je považováno za malajsijskou oázu klidu.

Mezi nejznámější hotelové spa patří Espa life v hotelu Corinthia, tradiční English spa v Brown's Hotelu a lázně v hotelu Mandarin Oriental.

Pokud hledáte lázně v průměrné cenové kategorii, zkuste London Spa nebo Porchester Spa.

Doprava

V okolí Londýna se nachází pět mezinárodních letišť – City Airport, Heathrow, Gatwick, Luton, Stansted a Southend. Nejblíže k centru je City Airport. Z Prahy do Londýna létají linky společností British Airways, Smart Wings, easyJet, Ryanair a Wizz Air.

V Londýně funguje propracovaná soustava městské hromadné dopravy, která se skládá z metra, vlaků, tramvají, autobusů a lodí. K dispozici je velký počet společností, nabízejících taxislužby. Můžete zde využít i Uber.

Visitor Oyster card a Travelcard

Nejsnazší variantou, jak cestovat v MHD je pořídit si tzv. Visitor Oyster card, kterou si lze před cestou objednat online a přijde Vám domů poštou. Jde o kartu, na kterou si nahrajete libovolný kredit a použijete vždy, když nastupujete (popřípadě i vystupujete). Nemusíte tak stát dlouhé fronty na lístky a zjišťovat si, do které zóny přesně jedete a kolik Vás to bude stát. S Oyster kartou to je nejen pohodlnější, ale i levnější. Můžete ji využít také na dopravu z letiště Gatwick (35 minut do centra) a Heathrow (45-50 minut do centra). Ne však na transport mezi centrem a letišti Stansted a Luton.

Variantou je i tzv. Travelcard, což je papírový lístek, který si můžete zakoupit na jeden den, popřípadě na jeden týden. Musíte však vědět, do jakých zón budete cestovat. Mnohdy se tedy více vyplatí již zmíněná Oyster card.

Londýnská hromadná doprava bývá nadužívaná a mnohdy nepříliš pohodlná. Jízda taxíkem se může protáhnout, poněvadž zde bývají časté dopravní zácpy.

V případě, že se nemusíte přepravovat přes celý Londýn, vhodnou alternativou je půjčení kola. V Londýně funguje systém sdílení kol, takže si kolo můžete vypůjčit na jiném místě, než kde ho vrátíte. Popřípadě zkuste jít pěšky. Může Vám to ušetřit hodně času a zároveň uděláte něco pro své zdraví.

Pokud potřebujete překonat řeku Temži, můžete to udělat originálně – lanovkou Emirates Air Line, ze které jsou krásné výhledy na Londýn.

Výlety po okolí

K nejoblíbenějším cílům jednodenních výletů patří návštěva Stonehenge, Salisbury, paláce Blenheim, katedrály v Canterbury, hradu Cardiff, hradu Windsor a římských lázní City of Bath, které jsou zapsány na Seznamu světového dědictví UNESCO.

Co byste měli vědět před cestou:

Zásuvky: typ G

Měna: Britská libra, GBP. Aktuální kurz zde
Úřední jazyk: angličtina
Počasí: mírné přímořské podnebí. Nejslunnější období je v červenci a v srpnu. Podzim a zima bývají chladné. Listopad je bohatý na srážky. Londýn je často pod mrakem, takže doporučujme mít s sebou vždy deštník.
Oficiální webové stránky: www.visitlondon.com, k dispozici je i mobilní aplikace.

06.03.2018, Redakce